Падіння цін на нафту негативно вплине на агробізнес — експерт
Новини, Новини бізнесу

Падіння цін на нафту негативно вплине на агробізнес — експерт

Економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак розповів виданню “Дзеркало тижня” як зміниться агроринок через карантин. Ми наводимо цікаві нам тези.

Головною тезою є те, що дешева нафта є негативним фактором для українського агробізнесу, хоча пально-мастильні матеріали — це суттєва витратна частина для аграрія. За словами експерта, зниження ціни на нафту призводить до різкого зменшення імпорту країнами, які “буквально купалися” в нафтодоларах:

“Такі країни є серед ключових імпортерів українських продуктів харчування. І навіть якщо ми офіційно до РФ нічого не постачаємо, то неофіційно українські продукти туди продовжують потрапляти через реекспорт.”

Також Андрій Ярмак зауважує, що внаслідок закриття кордонів глобальний ринок перестає таким бути. В цих умовах країни часто приймають хаотичні і непродумані рішення. Це теж невигідно для всіх:

“Зараз можливі ситуації, коли в одній країні ціни на певний вид стратегічного продовольства можуть злетіти до небес, і багато жителів не зможуть його собі дозволити, в той час як в іншій країні цей продукт продаватиметься за низькою ціною, невигідною для фермера, тому що ця країна обмежує експорт певного товару, який вважає для себе стратегічним. Відповідно, вже в наступному сезоні виробництва країна, що обмежувала експорт, може й справді відчути дефіцит стратегічного продукту, бо фермери відмовляться від збиткового для них виробництва.”

Він зазначає, що для українського уряду дуже важливо було дати чіткий сигнал про гарантовану відсутність перепон експорту продовольства в період, коли аграрії приймають рішення щодо посівних площ та їх структури. При цьому експерт прогнозує збільшення попиту для пшениці, але має не дуже оптимістичні прогнози для кукурудзи.

“Попит на продовольчі зернові культури, такі як продовольча пшениця, рис, круп’яні культури та інші, може істотно зрости, тому що це базові і недорогі стратегічні продукти, які люди починають споживати в кризових ситуаціях.
Водночас дешева нафта та коронакриза вдарять по галузях сільського господарства, які безпосередньо пов’язані з цінами на енергоносії: по виробництву біоетанолу, де головними джерелами сировини є цукрова тростина і кукурудза, а також біодизелю, де використовується переважно ріпак. На жаль для України, кукурудза є експортною позицією №1.”

Попри в цілому песимістичну картину, Андрій Ярмак прогнозує, що інвестиції в аграрну галузь, попри кризу, можуть навіть збільшитися, тому що ситуація в інших сферах буде ще гіршою. Проте на його думку перевагу надаватимуть галузям із максимальним рівнем механізації.

Нагадаємо, що перевезення зернових залізницею в першому кварталі поточного року скоротились на 6,3%. Також зауважимо, що раніше голова Української Зернової асоціації Микола Горбачьов заявляв, що попри карантин посівна стартувала успішно.

Читайте також