Інтерв'ю

Микола Ларін: Правила Інкотермс підлаштовуються під мінливі умови торгівлі у світі

Микола Ларін

голова ради «Асоціації експортерів та імпортерів»

Що таке правила Інкотермс, з якою періодичністю і навіщо їх змінюють?

Правила Інкотермс  – це міжнародні терміни, які регулюють умови постачання у зовнішньоекономічних договорах або договорах міжнародної купівлі-продажу товарів з контрагентами з багатьох країн світу. Видавець правил Інкотермс – Міжнародна торгова палата, яка має штаб-квартиру в Парижі. Перша редакція правил Інкотермс була видана в 1936 році і з цього часу вони неодноразово перевидавалися. Попередня редакція правил Інкотермс була видана у 2010 році. Нинішня редакція правил Інкотермс 2020 року – дев’ята за рахунком. Самі правила ухвалюються з періодичністю приблизно раз на 10 років.

Яке основне завдання перевидання правил Інкотермс?

Основне завдання видання нових правил Інкотермс – підлаштуватися під мінливі умови торгівлі в усьому світі. Обсяги торгівлі зростають великими темпами. Візьмемо на прикладі торговельних відносин провідних країн з експорту-імпорту – це Китай, США і Німеччина. Проаналізувавши обсяги торгівлі цих країн, ми розуміємо, що з моменту попередньої редакції правил Інкотермс 2010 року їхня торгівля зросла в середньому в 4-4,5 раза. Крім цього, звичайно ж, в усьому світі збільшується кількість транзакцій, які здійснюються контрагентами. На зміну старим базисам постачання приходять швидкомінливі нові. Це пов’язано, зокрема, і з постійним розвитком електронних технологій по всьому світу. Тому, щоб іти в ногу з часом, Міжнародна торгова палата через свої представництва в усіх країнах світу (національні комітети) збирає цю торгову міжнародну практику й обертає її на нову редакцію правил Інкотермс. Цього разу правила Інкотермс 2020 набуватимуть чинності в усьому світі з 1 січня 2020 року.

Умови застосування правил Інкотермс однакові для всіх країн. Чи вони підлаштовуються під законодавство окремих країн?

Це цікаве запитання. По-різному формується ця практика. Сам видавець – Міжнародна торгова палата – звертає увагу на те, що правила Інкотермс для міжнародного бізнесу є рекомендацією. Тому в більшості країн світу ці правила сприймаються виключно як рекомендації, Інкотермс стоять нижче від національного законодавства і навіть нижче від звичаїв і правил портів. Яскравий приклад – кожна нова редакція правил Інкотермс не скасовує дію попередньої. Тобто сторони, які уклали ЗЕД-контракти на умовах постачання згідно з правилами Інкотермс 2010 року, можуть і далі працювати за цими умовами. Але треба розуміти, що правила Інкотермс 2020 є вже старою редакцією, яка може не відповідати тим чи іншим новим викликам у міжнародній торгівлі. 

А як діють правила Інкотермс в Україні?

В Україні правила Інкотермс, на жаль, не в рамках рекомендацій, а залучені в рамки закону. Тобто у нас використання умов постачання (часто без прив’язки до редакцій) обов’язкове для застосування у зовнішньоекономічних договорах. У більшості країн світу правила Інкотермс використовуються  як рекомендації і не прив’язані до національного законодавства.

Бізнес використовує у своїх зовнішньоекономічних договорах правила Інкотермс, бо вони зрозумілі й німцеві, й австралійцю, й австрійцю, й українцеві. Тобто досить сказати: “Умови постачання CIP Гамбург”, щоб сторони зовнішньоекономічного обігу розуміли, де ризики втрати чи пошкодження товару переходять від продавця до покупця, хто організовує перевезення товару, хто оплачує страхування товару, хто які документи готує для експортного або імпортного очищення товару тощо. Чи можна це все описати словами в ЗЕД-контракті без використання правил Інкотермс? Можна. Але бізнес цього не робить, адже не потрібно вигадувати велосипед. Вказавши умови постачання, наприклад, «CIP Гамбург» усім сторонам зовнішньоекономічного обігу зрозумілі свої права й обов’язки, а також ризики й витрати, згідно з умовами постачання. Ось тому через простоту й уніфікацію цих усіх речей бізнес у світі використовує правила Інкотермс у своїй роботі. 

Які будуть зміни чи доповнення у правилах Інкотермс 2020?

Зміни є, вони структурні. За обсягом правила Інкотермс 2020 десь в 1,5 раза більші, ніж правила Інкотермс 2010 року. Зараз змінилися обов’язки продавця й покупця, як і раніше залишилося 10 статей, але вони трохи по-іншому структуровані. Нові правила Інкотермс я назвав би розширеним коментарем.

Міжнародна торгова палата неодноразово заявляє, що бізнес дуже часто неправильно використовує правила Інкотермс у договорах постачання. Це стосується всіх, починаючи з експортерів, імпортерів, юристів  і закінчуючи логістами. Так складається практика, і не тільки в Україні, а в усьому світі. Тому нові правила Інкотермс, сама структура їхнього викладу, подача матеріалу, дає більш чітке розуміння для бізнесу як застосовувати те чи інше правило Інкотермс на практиці. Більше того, наприкінці правил Інкотермс 2020 є постатейний матеріал самих правил. Тепер бізнес буде чітко бачити, які обов’язки продавця й покупця щодо того чи іншого правила Інкотермс. Ось це й було найголовніше – уніфікувати, структурувати, подати й змінити правила Інкотермс у новій редакції так, щоб бізнес не тільки в Україні, а в усьому світі вибирав ті умови постачання, які справді виправдовували б їхні очікування й відповідали суті угоди. Є й інші зміни в правилах Інкотермс 2020, порівнюючи з попередньою редакцією. Вони торкнулися, насамперед, терміну FCA в межах роботи з документарними акредитивами й бортовими коносаментами. Є зміна в плані страхового покриття термінів СIF і CIP. З’явилися нові статті в обов’язках продавця й покупця. Тому зміни є, вони суттєві. Потрібно просто з ними ознайомлюватися. 

А чи готовий до цих змін бізнес?

Я думаю, практика використання нової редакції правил Інкотермс буде входити поступово в ужиток, як і було з попередніми правилами в редакції 2010 року. Ми ж не всі контракти у 2011 році відразу перевели на правила Інкотермс 2010. Наші європейські контрагенти змушували нас переходити на нові правила Інкотермс. І український бізнес це потихеньку робив, погоджувався з такими умовами роботи. Так буде й зараз.

Для того щоб у зовнішньоекономічних контрактах з’явилися умови постачання згідно з правилами Інкотермс 2010, знадобилося приблизно три роки. Ось і на Інкотермс 2020 року, я думаю, значна частина контрактів у тому чи іншому вигляді буде переведена до 2023-го року. До того ж, зауважте, я ще раз акцентую увагу на тому, що із введенням в дію нової редакції правил Інкотермс, не відміняється попередня редакція правил. Тому, якщо бізнес не хоче використовувати нові базиси постачання у своїх ЗЕД-контрактах, він може й далі використовувати правила Інкотермс попередніх редакцій, скажімо, правила Інкотермс 2000 або Інкотермс 2010.

Плутанина в ЗЕД-контрактах часто виникає?

Проблема в тому, що контрагенти дуже часто в зовнішньоекономічних контрактах не вказують, яку саме версію правил Інкотермс вони використовують. Тобто, наприклад, “FOB Одеса” і все. Ми ж чітко розуміємо, що, відповідно до цього терміну, момент переходу ризиків втрати чи пошкодження товару в залежності від редакції правил Інкотермс – різний. Якщо порівнювати правила Інкотермс 2000 року і Інкотермс 2010 року, то пункт, у якому переходять ризики, згідно з базисом постачання FOB, буде різним. І контрагенти попадаються на гачок. Надалі арбітраж, який приймає ці позови до розгляду, не може зрозуміти, яку ж саме редакцію правил Інкотермс мали на увазі сторони зовнішньоекономічного обігу. А оскільки сторони не роблять посилання на конкретну редакцію правил, то вони за підсумком отримують незрозумілі їм рішення.

Здавалося б, прості речі, але чомусь на цьому не акцентується увага. Результат – втрата грошей і часу. 

А щодо зовнішньоекономічних контрактів? Яка їхня якість, якщо можна так висловитися, в Україні?

Бізнес не дуже уважно ставиться до вибору умов постачання в ЗЕД-контрактах. Мало того, що неправильні терміни вибирають, вони неправильно їх використовують і трактують. Приклад, “DAP Київ” і все. Ми ж маємо розуміти, що йдеться про чітке місце переходу ризику втрати чи пошкодження товару від експортера до імпортера! І чим точніше ви вкажете це в базисі постачання, тим точніше ви визначите, у якому саме місці переходять ризики від продавця до покупця. Тому, звичайно ж, “DAP Київ” – цього не достатньо. Треба вказувати: “DAP Київ, вулиця Парково-Сирецька, 28, склад №3, місто Київ, Україна, правила Інкотермс 2020 року”. Таке посилання на правила Інкотермс буде чітким, зрозумілим і передбачуваним. У цьому разі контрагенти чітко розуміють, хто несе ризики, і де вони переходять. Тобто рішення арбітражу, у разі чого, не буде для бізнесу якимось незрозумілим і болючим. А ось рішення арбітражу в разі зазначення в договорі постачання “DAP Київ” будуть дуже несподівані для однієї зі сторін. 

Яким чином відбуватиметься популяризація правил Інкотермс 2020 року?

Міжнародна торгова палата 10 вересня представила офіційно в усьому світі ці правила. Українська робоча група з перекладу та адаптації правил Інкотермс 2020 на українську мову працювала над цим проєктом більше трьох місяців.

24 вересня ми представили офіційну двомовну українсько-англійську версію правил Інкотермс 2020 в Україні. Популяризація правил відбуватиметься різними способами. У нас буде незабаром готовий офіційний сайт правил Інкотермс 2020 в Україні. Через нього й буде здійснюватися популяризація, а також продаж цих правил. Оскільки це інтелектуальна власність Міжнародної торгової палати, то бізнес в усьому світі купує правила Інкотермс. Адже ці правила не закон, це – рекомендації. Можете їх використовувати, а можете не використовувати. Але знову ж таки, повторюся, весь бізнес використовує ці правила у зовнішньоекономічних договорах. Тому що вони зрозумілі й уніфіковані. І вони купують офіційну версію правил Інкотермс.

А у нас люди здебільшого їх завантажують безкоштовно з неофіційних сайтів в інтернеті?

В Україні таке, на жаль, буває досить часто. Поясню чому важливо купувати офіційну версію правил Інкотермс, зокрема й версію правил Інкотермс 2020. Починаючи з редакції Інкотермс 2010 року, ці правила в Україні не публікуються в офіційних джерелах. Це раз. По-друге, використовуючи офіційну версію правил, ви чітко  розумієте всі наслідки. Українські суб’єкти ЗЕД навіть можуть робити в ЗЕД-контракті посилання на офіційне видання правил Інкотермс 2020 року, яке затверджено МТП. Міжнародна торгова палата затверджує зокрема й українську версію, після чого вона стає офіційною. І з цією версією правил ви можете йти в арбітраж. А у нас часто сторони зовнішньоекономічного обігу переписують правила із сумнівних джерел, які далекі від реальних офіційних правил Інкотермс, потім з тріском програють справи в арбітражі. Вони навіть арбітру не можуть пояснити толком, де вони взяли ці липові правила, тому що сайт, на якому вони «здерли» інформацію, зникає на третій або на четвертий день після його відвідування. Тобто це великі ризики, які український бізнес не оцінює і не розуміє. Ціна питання за рішенням суду або арбітражу може бути, нехай 100 тисяч доларів, а, може, й більше. А ціна книги  – 17 доларів. І цю різницю в грошах бізнес розуміє тоді, коли нічого вже не можна довести в судових інстанціях. Тому популяризація правил буде здійснюватися через сайт, за допомогою офіційної презентації, за допомогою практикумів і семінарів, які ми запускаємо буквально з початку жовтня цього року й аж до моменту їхнього введення будемо здійснювати цю роз’яснювальну роботу із бізнесом.